Wyszukiwarka

HomeZajęcia/SekcjePracownia rękodzieła artystycznego100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

Decyzją Sejmu RP rok 2018 został ogłoszony Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jak podkreślono w dokumencie, „to dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby”. Ponadto w tym  roku w sposób szczególny zostaną upamiętnione: Powstanie Wielkopolskie, Konfederacja Barska oraz prawa kobiet. Decyzją Izby patronami 2018 r. będą Zbigniew Herbert, Irena Sendlerowa i abp Ignacy Tokarczuk. Sejm wyraził nadzieję, że wzorem Ojców Niepodległości – Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego – Polacy porzucą spory, by wspólnie świętować ten radosny Jubileusz w jedności i pojednaniu.

            W Gminnym Ośrodku Kultury w ciągu roku chcemy nawiązywać do w/w wydarzeń i osobowości. 22 marca br. na sali widowiskowej GOK odbyło się spotkanie dla 150 osób. Byli to uczniowie klas VI i VII ze wszystkich szkół podstawowych naszej gminy, gimnazjaliści uczniowie szkoły ponadgimnazjalnej oraz seniorzy z Klubu Seniora. Po powitaniu zebranych gości przez dyrektora GOK- Beatę Heromińską, głos zabrał Pan Zbigniew Banaszek- założyciel Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej. Wprowadził przybyłych uczestników w tematykę posiadanych zbiorów przez muzeum, pamiątek i eksponatów. Z zaciekawieniem słuchaliśmy o działalności muzeum  propagującej historię ostrowskiego garnizonu poprzez wystawy okolicznościowe, rekonstrukcje i plenerowe widowiska historyczne, lekcje historii ożywionej, wspieranie Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Garnizon Ostrów”.

W dalszej części odbyła się prelekcja starszego kustosza Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej z Ostrowi Mazowieckiej Pana mgr Dariusza Wardaszko, który przedstawił nam sylwetkę Rotmistrza Witolda Pileckiego. Swoje wystąpienie opierał na wystawie, która od dwóch tygodni była wystawiona w GOK pt. Rotmistrz Witold Pilecki- Polak, mąż, ojciec, bohater” pochodzącą ze zbiorów Muzeum, autorstwa . Pan Dariusz z wielkim zaangażowaniem wprowadzam zgromadzonych w GOK w świat Rotmistrza.  Na zakończenie spotkania wszyscy razem zaśpiewaliśmy Balladę o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Przygotowane teksty okazały się świetna pomocą we wspólnym śpiewie, a jednocześnie pamiątką spotkania w GOK. Pan Dariusz przy własnym akompaniamencie gitary wykonał jeszcze dwa utwory o tematyce patriotycznej. Recital zakończył piękną balladą Bułata Okudżawy „Modlitwa”.

            Osoby zainteresowane tematyką odsyłamy na stronę muzeum: www.muzeumkresow.pl oraz do galerii internetowej GOK na fotorelację.


Kliknij, aby obejrzeć galerię...

 

Galeria losowa

Licznik odwiedzin

810032
DziśDziś506
WczorajWczoraj599
w tym tygodniuw tym tygodniu3058
w tym miesiącuw tym miesiącu8993
wszystkiewszystkie810032

Kto jest on-line?

Odwiedza nas 34 gości oraz 0 użytkowników.

Kalendarz imprez

grudzień 2018
P W Ś C Pt S N
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najczęściej czytane:


Dzisiaj jest: Piątek
14 Grudnia 2018
Imieniny obchodzą
Alfred, Arseniusz, Izydor, Naum,
Pompejusz, Sławobor, Spirydion

Do końca roku zostało 18 dni.
Zodiak: Strzelec

Rozmówki