HomeZajęcia/SekcjePracownia rękodzieła artystycznegoXIV Przegląd Pieśni Wielkopostnych w Amelinie

XIV Przegląd Pieśni Wielkopostnych w Amelinie

Tradycyjnie, w piątą niedzielę Wielkiego Postu, w kościele parafialnym w Amelinie odbył się, po raz czternasty Przegląd Pieśni Wielkopostnych. Tegoroczne hasło przeglądu brzmiało: „Krew i woda- miłość i łaska”. Niedziela 18 marca 2018r. okazała się być łaskawa. Było słonecznie i niezbyt mroźno, więc było przyjemnie i bezpiecznie, zwłaszcza, gdy uczestnicy przeglądu spacerowali na odcinku kościół- szkoła, by zjeść obiad lub obejrzeć proponowane atrakcje w miejscowej szkole.

Przegląd zgromadził miłośników śpiewu sakralnego, a dokładniej pasyjnego nie tylko z naszej gminy czy dekanatu, ale także spoza granic powiatu i diecezji. W tegorocznym przeglądzie wzięło udział 325 uczestników. Gościliśmy grupy z Łomży, Myszyńca, Olszewa Borek, Obierwi, Lelisa, Krasnego, Ostrołęki, Makowa Mazowieckiego, Sypniewa, Gąsewa oraz Drążdżewa, Raków, Krasnosielca, Grabowa i Amelina.

Przegląd poprzedzony był Mszą Św. sprawowaną w intencji wszystkich uczestników przeglądu, organizatorów, przybyłych gości i parafian pod przewodnictwemksiędza rekolekcjonisty. Przegląd otworzył Ks. Szczepan Borkowski- proboszcz parafii Amelin w imieniu całej społeczności parafialnej oraz współorganizatorów tj. Wójta Gminy Krasnosielc, Gminnego Ośrodka Kultury w Krasnosielcu, Publicznej Szkoły Podstawowej w Amelinie. Następnie głos zabrały i dalszą część przeglądu poprowadziły: Anna Wosiak i Agata Wilkowska- nauczycielki z PSP Amelin jako konferansjerki. W kategorii soliści, zaprezentowało swoje umiejętności 18 osób. W kategorii zespoły i chóry odbyło się 20 występów. Mieliśmy okazję posłuchać pięknych pieśni pasyjnych: tradycyjnych i współczesnych, ale o wielkiej głębi przekazu, w ciekawych aranżacjach. Wszystkim uczestnikom przeglądu wręczono pamiątkowe dyplomy i upominki książkowe.

Organizatorzy zapewnili uczestnikom przeglądu gorący posiłek w postaci zupy przygotowanej przez KGW z Niesułowa w tradycyjnej kuchni polowej.

Kolejną atrakcją towarzysząca przeglądowi była wystawa rękodzieła lokalnych twórców oraz pokonkursowa wystawa prac plastycznych wykonanych przez dzieci i młodzież naszej gminy w ramach  obchodów 450 rocznicy śmierci Św. Stanisława Kostki- patrona dzieci i młodzieży oraz patrona szkoły w Amelinie.

Warto podkreślić fakt, że w przygotowaniach tego przeglądu wzięło udział ok. 100 osób z parafii Amelin. Trudno myłoby wymienić wszystkich zaangażowanych z osobna, lecz ci, którzy włączyli się w przygotowania maja na pewno wielką satysfakcję, że to dzięki ich wsparciu po raz kolejny mógł odbyć się przegląd.

Kliknij,aby obejrzeć galerię...

grudzień 2018