Wyszukiwarka

HomeZajęcia/SekcjePracownia rękodzieła artystycznegoDożynki Powiatu Makowskiego i Dni Krasnosielca 2017r.

Dożynki Powiatu Makowskiego i Dni Krasnosielca 2017r.

Dożynki, Święto Plonów- tradycyjna uroczystość z okazji zakończenia zbioru zbóż- jak podaje słownik języka polskiego.  Święto to obchodzone jest w Polsce od wielu lat i połączone jest z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych.

Tradycją w naszym powiecie jest, że corocznie dożynki powiatowe odbywają się w innej gminie. W tym roku – 3 września Starostwo Powiatowe w Makowie Mazowieckim zorganizowało dożynki w Krasnosielcu przy współpracy z Gminą Krasnosielc, łącząc obchody święta plonów z obchodami Dni Krasnosielca.

Uroczystość rozpoczęto tradycyjnie od Mszy Świętej, która odbyła się w plenerze, na placu targowym w Nowym Krasnosielcu koncelebrowanej przez ks. Andrzeja Kotarskiego w intencji rolników, ich pracy i tegorocznych plonów. W trakcie Mszy Św. zostały poświęcone wieńce dożynkowe, które przywieźli przedstawiciele poszczególnych gmin powiatu makowskiego. Wieńce te były wyeksponowane przy scenie, gdzie stanowiły przepiękną dekorację , a jednocześnie nawiązywały do dziękczynnego charakteru spotkania. Starostami dożynek, byli właściciele wyróżniającego się w powiecie makowskim gospodarstwa rolnego - Edyta i Dariusz Zabielscy z Woli Józefowo, gm. Krasnosielc. 

Przybyłych gości powitali gospodarze uroczystości – starosta Zbigniew Deptuła i wójt Paweł Ruszczyński. Zbigniew Deptuła podziękował rolnikom za trud i szacunek, jaki okazują ziemi, która odwdzięcza się obfitymi plonami. Życzył im wytrwałości, sprzyjającej pogody i pomyślnych zbiorów w przyszłości.

Obrzęd dożynkowy wykonał Regionalny Zespół Ludowy „Karniewiacy”, który również podczas trwania uroczystości umilał obecnym czas swoimi występami. Ważnym momentem dożynkowego święta było podzielenie się chlebem upieczonym z tegorocznych zbiorów. Smakowicie wyglądające bochenki upiekła piekarnia” Piekarski” s. c. z Krasnosielca. Starostowie dożynkowi przekazali chleb staroście Zbigniewowi Deptule, który z szacunkiem przyjął dar i obiecał, że będzie dzielił nim sprawiedliwie, aby nikomu go nie zabrakło.

Święto plonów, to także corocznie okazja do uhonorowania właścicieli wzorowo prowadzonych gospodarstw. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w tym roku odznaką honorową „Zasłużony dla rolnictwa” uhonorował 8 rolników. Najwyższe rolnicze wyróżnienie z rąk Podsekretarza Stanu, Rafała Romanowskiego otrzymali: Ryszard Olkowski z gminy Krasnosielc, Radosław Lis z gminy Krasnosielc, Piotr Stepnowski z gminy Rzewnie, Andrzej Dąbek z gminy Rzewnie, Andrzej Małkowski z gminy Rzewnie, Mirosław Kwiatkowski z gminy Krasnosielc, Robert Borucki z gminy Rzewnie, Mirosław Dzwonkowski z gminy Rzewnie.

Również Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik przyznał swoje odznaczenia, które w jego imieniu wręczył Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Mirosław Augustyniak i starosta Zbigniew Deptuła. Honorowym Medalem Pro Masovia, uhonorowani zostali Zakład Stolarski „KORNIK” Regina i Józef Kowalczyk z Amelina oraz Gospodarstwo Rolne Edyta i Dariusz Zabielscy z Woli Józefowo. Marszałek przekazał również dyplomy uznania dla 13 wyróżniających się przedsiębiorców oraz rolników z powiatu makowskiego.

Dożynkom towarzyszyły stoiska: KRUS, MODR, ARiMR, Kurpiowsko-Mazowieckiego Związku Pszczelarzy, a także innych firm związanych z rolnictwem. Można było także obejrzeć eksponaty z Małego Muzeum Rolnictwa w Ciepielewie i wygrać nowy rower w konkursie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Ostrołęce. Szczególnie wielu zainteresowanych przyciągnęły stoiska Kół Gospodyń Wiejskich, które oferowały domowe wypieki oraz swojskie potrawy.

W drugiej części niedzielnego spotkania, dotyczącej bezpośrednio Gminy Krasnosielc, na scenie pojawiali się przeróżni artyści. Z ogromna przyjemnością oglądaliśmy występy lokalnych artystów tj. Orkiestra OSP z Pienic pod przewodnictwem Rafała Wilkowskiego, chór KGW z Grabowa przy akompaniamencie  Marka Franciszka Czajki  oraz grupa taneczna działająca przy GOK, która prowadzi Agnieszka Gałązka. Komenda Powiatowa Policji w Makowie Mazowieckim zorganizowała podczas trwania festynu rozgrywki dla dzieci na rowerowym torze przeszkód. Osoby dorosłe mogły spróbować swoich sił podczas jazdy motorem na symulatorze. Atrakcje te zorganizowano w ramach programu „Kręci mnie bezpieczeństwo”.  Równolegle na placu były inne bezpłatne atrakcje : fotobudka, eurobungee, reflektomierz, aktywne gogle, stoisko animacji z balonikami i malowaniem twarzy oraz mega bańkami. Wśród zgromadzonych na placu ludzi przechadzały się mega maskotki i postaci z bajek, z którymi można było zrobić zdjęcie. Na scenie zaś, było gwarno i kolorowo. Swoje umiejętności prezentowały cztery tancerki -„Magia samby”, które w pięknych strojach prezentowały tańce latynoamerykańskie. Kolejna grupa artystów, równie kolorowa, zachęcała widzów do wspólnego śpiewu wiązanką najpopularniejszych piosenek i pieśni cygańskich. Zespół „Talizman” porwał do tańca część widowni. Popołudnie i wieczór naszego festynu to czas, kiedy miłośnicy gatunku muzycznego dico polo bawią się najlepiej. Tegoroczne, XIX Dni Krasnosielca, uświetniła swoją obecnością Magdalena Niewińska oraz zespół „ Eratox”. W dobrych nastrojach, roztańczeni mieszkańcy naszej gminy oraz przybyli goscie bawili się na dyskotece prowadzonej przez dwa zespoły Ymax oraz Prestige do północy. W trakcie dyskoteki odbyła się jeszcze jena atrakcja, tym razem nie na scenie i nie na placu lecz na niebie, ponieważ był to pokaz pirotechniczny. Przepiękne fajerwerki na tle muzyki przyprawiały widzów o gęsią skórkę. Ciarki na plecach pojawiłay się także tych osób, które odważyły się na przejażdżkę na wesołym miasteczku na 35-ciometrowej zabawce, która rozpędzała się do prędkości 100 km. na godzinę.

Organizatorzy już dziś zapraszają wszystkich zainteresowanych na Jubileuszowe- XX Dni Krasnosielca w 2018r.

Kliknij, aby obejrzeć galerię...

 

Galeria losowa

Licznik odwiedzin

856679
DziśDziś307
WczorajWczoraj853
w tym tygodniuw tym tygodniu4380
w tym miesiącuw tym miesiącu18426
wszystkiewszystkie856679

Kto jest on-line?

Odwiedza nas 66 gości oraz 0 użytkowników.

Kalendarz imprez

luty 2019
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3

Najczęściej czytane:


Dzisiaj jest: Sobota
23 Lutego 2019
Imieniny obchodzą
Bądzimir, Damian, Florentyn, Łazarz,
Piotr, Romana, Roma, Seweryn

Do końca roku zostało 312 dni.
Zodiak: Ryba

Rozmówki