Wyszukiwarka

HomeZajęcia/SekcjePracownia rękodzieła artystycznegoGminny Przegląd Kolęd i Pastorałek

Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek

 

Według tradycji, autorem pierwszej kolędy był św. Franciszek z Asyżu. To właśnie w XIII wieku ma początek, ogromna popularność widowisk przedstawiających wydarzenia nocy betlejemskiej, w których wierni oddawali hołd nowo narodzonemu w ubogiej stajence Dzieciątku. Podczas tych pierwszych jasełek nie mogło zabraknąć śpiewu, a zwyczaj kołysania Dzieciątka upodobały sobie później klaryski i karmelitanki, śpiewając pełne macierzyńskiego ciepła wzruszające kołysanki.

Od średniowiecza do XVI wieku pieśni bożonarodzeniowe różniły się od innych pieśni religijnych tylko tematyką. Oparte na wydarzeniach opisanych w Biblii, miały formę modlitwy i często wzorowane były na hymnach kościelnych, tropach i laudach benedyktyńskich. Coraz częściej jednak autorzy sięgali do opowieści apokryficznych i pobożności ludowej.

Kolędy - pieśni bożonarodzeniowe „przywędrowały" do Polski z Zachodu, wraz z powstawaniem nowych klasztorów i przybyciem do nas mnichów, zwłaszcza franciszkanów, którzy pielęgnowali kult żłóbka, ale także włoskich benedyktynów. To właśnie ze źródeł franciszkańskich pochodzi rękopis z połowy XV wieku, w którym zawartych jest sześć łacińskich kolęd i pięć polskich pieśni na Boże Narodzenie. W obecnym czasie jest ich już bardzo dużo (ponad 1400 polskich kolęd i pastorałek udokumentowali badacze tego zjawiska), a tradycja wspólnego śpiewu zakorzeniła się na dobre w Polsce. Piękna tradycja jest warta pielęgnowania, co starają się czynić pracownicy GOK organizując na terenie Gminy Krasnosielc Przegląd Kolęd i Pastorałek . Tegoroczny przegląd odbył się w niedzielę 22 stycznia 2017r.

W tym roku mieliśmy okazję usłyszeć dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjum  naszej gminy, które prezentowały swoje umiejętności w dwóch kategoriach: soliści- 27 osoby i 4 zespoły.  Bardzo często korzystali z instrumentów akompaniując wykonawcom.  Głównie był to keyboard, ale także saksofon. Usłyszeliśmy piękne polskie kolędy: Cicha noc, Dzisiaj w Betlejem, Gdy śliczna panna, Jezus malusieńki. Piękne pastorałki- kołysanki: Tobie mały Panie, Zaśnij dziecino, Znak pokoju, Babci zegar, Świeć gwiazdeczko czy Był pastuszek bosy i wiele innych.

Przegląd rozpoczęła grupa starszaków z Publicznego Samorządowego Przedszkola w Krasnosielcu, która wraz z Panią Iwoną Chełchowską i Bożena Zalewską przygotowały Jasełka.

Wszyscy uczestnicy przeglądu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.

Kliknij, aby obejrzeć galerię zdjęć...

 

 

Galeria losowa

Licznik odwiedzin

682999
DziśDziś107
WczorajWczoraj582
w tym tygodniuw tym tygodniu689
w tym miesiącuw tym miesiącu13052
wszystkiewszystkie682999

Kto jest on-line?

Odwiedza nas 54 gości oraz 0 użytkowników.

Kalendarz imprez

maj 2018
P W Ś C Pt S N
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Najczęściej czytane:


Dzisiaj jest: Wtorek
22 Maja 2018
Imieniny obchodzą
Emil, Helena, Jan, Julia, Krzesisława,
Rita, Wiesław, Wiesława, Wisława

Do końca roku zostało 224 dni.
Zodiak: Bliźnięta

Rozmówki