Wyszukiwarka

HomeZajęcia/SekcjePracownia rękodzieła artystycznegoGminny Przegląd Kolęd i Pastorałek

Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek

 

Według tradycji, autorem pierwszej kolędy był św. Franciszek z Asyżu. To właśnie w XIII wieku ma początek, ogromna popularność widowisk przedstawiających wydarzenia nocy betlejemskiej, w których wierni oddawali hołd nowo narodzonemu w ubogiej stajence Dzieciątku. Podczas tych pierwszych jasełek nie mogło zabraknąć śpiewu, a zwyczaj kołysania Dzieciątka upodobały sobie później klaryski i karmelitanki, śpiewając pełne macierzyńskiego ciepła wzruszające kołysanki.

Od średniowiecza do XVI wieku pieśni bożonarodzeniowe różniły się od innych pieśni religijnych tylko tematyką. Oparte na wydarzeniach opisanych w Biblii, miały formę modlitwy i często wzorowane były na hymnach kościelnych, tropach i laudach benedyktyńskich. Coraz częściej jednak autorzy sięgali do opowieści apokryficznych i pobożności ludowej.

Kolędy - pieśni bożonarodzeniowe „przywędrowały" do Polski z Zachodu, wraz z powstawaniem nowych klasztorów i przybyciem do nas mnichów, zwłaszcza franciszkanów, którzy pielęgnowali kult żłóbka, ale także włoskich benedyktynów. To właśnie ze źródeł franciszkańskich pochodzi rękopis z połowy XV wieku, w którym zawartych jest sześć łacińskich kolęd i pięć polskich pieśni na Boże Narodzenie. W obecnym czasie jest ich już bardzo dużo (ponad 1400 polskich kolęd i pastorałek udokumentowali badacze tego zjawiska), a tradycja wspólnego śpiewu zakorzeniła się na dobre w Polsce. Piękna tradycja jest warta pielęgnowania, co starają się czynić pracownicy GOK organizując na terenie Gminy Krasnosielc Przegląd Kolęd i Pastorałek . Tegoroczny przegląd odbył się w niedzielę 22 stycznia 2017r.

W tym roku mieliśmy okazję usłyszeć dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjum  naszej gminy, które prezentowały swoje umiejętności w dwóch kategoriach: soliści- 27 osoby i 4 zespoły.  Bardzo często korzystali z instrumentów akompaniując wykonawcom.  Głównie był to keyboard, ale także saksofon. Usłyszeliśmy piękne polskie kolędy: Cicha noc, Dzisiaj w Betlejem, Gdy śliczna panna, Jezus malusieńki. Piękne pastorałki- kołysanki: Tobie mały Panie, Zaśnij dziecino, Znak pokoju, Babci zegar, Świeć gwiazdeczko czy Był pastuszek bosy i wiele innych.

Przegląd rozpoczęła grupa starszaków z Publicznego Samorządowego Przedszkola w Krasnosielcu, która wraz z Panią Iwoną Chełchowską i Bożena Zalewską przygotowały Jasełka.

Wszyscy uczestnicy przeglądu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.

Kliknij, aby obejrzeć galerię zdjęć...

 

 

Galeria losowa

Licznik odwiedzin

856678
DziśDziś306
WczorajWczoraj853
w tym tygodniuw tym tygodniu4379
w tym miesiącuw tym miesiącu18425
wszystkiewszystkie856678

Kto jest on-line?

Odwiedza nas 51 gości oraz 0 użytkowników.

Kalendarz imprez

luty 2019
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3

Najczęściej czytane:


Dzisiaj jest: Sobota
23 Lutego 2019
Imieniny obchodzą
Bądzimir, Damian, Florentyn, Łazarz,
Piotr, Romana, Roma, Seweryn

Do końca roku zostało 312 dni.
Zodiak: Ryba

Rozmówki